מקור השם: סמלי חקלאי.

היסטוריה: היישוב קציר הוקם במאי 1982 כמצפה -על "קו התפר", והיווה בזמנו את המצפה הדרומי ביותר בתוכנית "המצפים  בגליל", במסגרת תכנית "הכוכבים".

היישוב נוסד ע"י גרעין התיישבות של התאחדות האיכרים בסיועה של המחלקה להתיישבות של הסוכנות היהודית, כאשר ייעודו היה להוות ישוב קהילתי שימנה מאות משפחות על גבעות הר אמיר, החולשות על המבואות הדרומיים של נחל עירון.

היישוב קציר כולל שתי שכונות: "הגבעה המערבית" ו"הגבעה המרכזית" השוכנות על שתי גבעות נפרדות של הר אמיר , ברום של 400 מטר.

הגבעה המערבית הוקמה במאי 1982 על קרקע של הסוכנות כישוב קהילתי שתושביו מאוגדים באגודה שיתופית שמונה כ-400 משפחות.

הגבעה המרכזית הוקמה בשנת 1990 ע"י משרד השיכון על מנת לשכן בה את העולים החדשים שעלו מברית המועצות לשעבר בגלי העלייה של שנות ה-90. כיום מתגוררים בה לצד עולים חדשים גם זוגות צעירים שהגיעו מכל רחבי הארץ.

בשנת 1992 אוחדו הישובים קציר וחריש למועצה מקומית אחת, שהחל מ-1995 נקראה קציר-חריש. בחודש יולי 2012 הוחלט על צירוף הישוב קציר למועצה האזורית מנשה. מרגע ההחלטה משקיעות מחלקות המועצה האזורית מנשה משאבים רבים בכדי לקלוט את הישוב במסגרת המוניציפאלית החדשה ולספק את השירותים לתושבי קציר, בדומה ליתר  ישוביי המועצה. קציר הוא הגדול בין ישובי המועצה האזורית מנשה.

בקציר בית ספר יסודי ממלכתי ושני בתי ספר לחינוך מיוחד, יסודי ותיכון.  כמו כן גני ילדים ומועדון נוער. בישוב פועל בהצלחה שבט של תנועת הצופים.

מיקום: נחל עירון - כביש 65  בתחומי הקו הירוק.

מספר תושבים: כ-  750 משפחות.

פרנסה: עבודות חוץ, מקצועות חופשיים ובעלי עסקים.

הרחבה: החלה  הבנייה בפרויקט "בנה ביתך" בגבעה מערבית.

במקום:

אתר אל אחוואט - אתר ארכיאולוגי מתקופת הברזל היא תקופת ההתנחלות של שבטי ישראל בארץ כנען, במדרון המערבי של קציר בלב חורש טבעי.

אתר השומרה - אתר ארכיאולוגי מהתקופה הרומית בן 2000 שנה, שנחפר ונחשף בשנת 2009 בסמוך לביה"ס של קציר. במקום חווה חקלאית ומתקנים חקלאיים עתיקים ובראשם מבנה ה"שומרה" ששימש כמקום מגורים לבעלי השדה בעונת השיא כדי לשמור על השדות.

לוגו - קציר


פרטי קשר:

טל: 04-6370757
מייל:  [email protected]
פקס: 04-6370787
ד.נ. מנשה 3786800


 

לאתר הועד המקומי קציר לחץ כאן

קציר