בעקבות האמנות

חוויה של חיבורים ואיזונים בחומר ובנפש, שנוצרים בעקבות ולצד האמנות. נבקר בגלריות ובמרחבי היצירה של אמני מנשה, ניכנס אל אחורי הקלעים וליום אחד נהיה שותפים לתשוקות, לסודות ולסיפורים שמולידים את האמנות

קטגוריות: סיור עצמאי, אמנות, חיים משותפים

תיאור היום

נפתח את היום בסטודיו של זאביק גוטליב, סמוך למועצה האזורית מנשה, נצפה בהדגמה חיה של פיסול בברזל, נכיר את אופיו של החומר ואת סיפורו האישי של זאביק, נשוטט בגן הפסלים ובגלריה ונתרשם ממאות הפסלים שיצר.
נמשיך לקציר – יישוב יפהפה ומיוחד על קו התפר היהודי-ערבי. נתארח בביתה של האמנית והיזמת החברתית טלי גאון, שיוצרת מנדלות מרהיבות מחומרים לשימוש חוזר, כחלק מתפיסת חיים אקולוגית המשלבת את המרקם האנושי שסביבה.
נסיים בגבעת חביבה - קמפוס של מפגשים, אירועים ויצירה ברוח הדו-קיום. נערוך סיור קצר במתחם, ונבקר במרכז המשותף לאמנות השוכן בו, המארח תערוכות מתחלפות פרי יצירתם של אמנים יהודים וערבים.

תחנה ראשונה: סטודיו זאביק גוטליב

המילים "חרש" ו"ברזל" מתקשרות לעוצמה, חוזק, גבריות. מהמפגש בסטודיו של זאביק גוטליב יוצאים עם תחושה הפוכה ומפתיעה של עדינות ורכות. "לברזל יש קצב משלו", הוא מסביר, "צריך להגיע אליו רגועים, שקטים ומתוכננים, עד שהוא הופך לאלסטי ומתמסר".
זאביק מפסל ומלמד כיתות אמן קרוב לשלושים שנה. נצפה בהדגמה חיה של חימום הברזל ופיסול באמצעות הפטיש והסדן, ושאר מכונות וכלים מבין מאות שמכיל הסטודיו. תוך כדי ההדגמה, נשמע על נפחות וגלגוליה בעולם, ועל מסעות חייו של זאביק החל מהפעם הראשונה שפגש את הפטיש והתאהב.
נשוטט בגן הפסלים ובגלריה, ונכיר את הפסלים והסיפורים שמאחוריהם. נפגוש את הפסל "שיווי משקל" שזכה באליפות העולם בביאנלה באיטליה.
משך הסיור שעה וחצי עד שעתיים.

תחנה שנייה: חוכמת המעגל

כשטלי גאון - אמנית, מרפאה בעיסוק ויזמת חברתית - עברה לגור ביישוב קציר לפני קרוב לשלושים שנה, היא לא תיארה לעצמה כמה מעגלים ייפתחו וייסגרו בחייה, וכמה אדוות ייווצרו להם. עד שפגשה את עולם המנדלות, והבינה את עוצמת המעגל.
טלי יוצרת מנדלות מרהיבות מחומרים בשימוש חוזר, כחלק מתפיסת עולם אקולוגית על פיה היא מנהלת את חייה יחד עם בן זוגה איל. כשנגיע לקציר ונתפעם מהיופי המיוחד של המקום, שנמצא על קו התפר היהודי-ערבי, נבין מדוע כה חשוב לה לשמר אווירת קיימות בחומר וברוח.
נתארח בביתה המזמין והמעוצב, נתבונן ונלמד על המנדלות, נשמע את סיפורה האישי, שהוא גם סיפורו של המרקם הסביבתי והאנושי שבו היא חיה. נתנסה ביצירת מנדלה קבוצתית משלנו תוך חיבור אל עצמנו, ואל כוחה של יצירה משותפת.
משך הביקור כשעה וחצי-שעתיים.

תחנה שלישית: המרכז המשותף לאמנות, גבעת חביבה

בלב ואדי ערה שוכן קמפוס גבעת חביבה - מתחם ענק של מפגשים, אירועים, יצירה ולימוד ברוח הדו-קיום. בקמפוס, המשרה שלווה מיוחדת במינה, פזורים מקומות שונים של אמנות והראשי שבהם הוא המרכז המשותף לאמנות – בית ליצירה, כיתות אמן, סדנאות ותערוכות מתחלפות, פרי יצירה של אמנים יהודים וערבים.
נערוך היכרות קצרה עם הקמפוס ונשמע את סיפורו, נראה את עץ השלום המיוחד שעומד במרכזו. נבקר בתערוכה התקופתית המוצגת במרכז לאמנות, ונשמע הדרכה אודותיה. נציץ אל חדרי האמנים בזמן יצירתם וביניהם בית הספר לקרמיקה מהוותיקים בישראל, ונפצח את סוד המקום שמושך באופן תדיר אמנים שונים ומגוונים מכל רחבי הארץ.
משך הביקור כשעה וחצי.
------------------------------------------------------------------------------
לפרטים נוספים והזמנת הסיור:
אילנה פלג, גבעת חביבה - 052-5324512, [email protected]
-------------------------------------------------------------------