נלחמים במפחמות

    יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, ח"כ דודי אמסלם יקדם הצעת חוק פרטית שתאסור ייבוא פחמים מהרש"פ לישראל, ובכך ישלים את הצעדים שנקטה הוועדה על מנת להפסיק את פעולת המפחמות המזהמות את האוויר. שני הצעדים שכבר ננקטו הם פעילות המנהל האזרחי בשטחי בי לסילוק המפחמות וחקיקה שאוסרת מכירה לרש"פ של גזם עצים, המהווים חומר הגלם למפחמות, ומחייבת העברתו לאתרי סילוק ידידותיים לסביבה או ריסוקו בשטח."

    יו"ר הוועדה ח"כ אמסלם: " זהו טרור אקולוגי שהורג יותר אנשים מטרור. זה פוגע באנשים באופן גורף, לא במידי, הורג אותם לאט לאט. הזיהום הזה הורג יותר אנשים מכל הטרור ולכן יש לייחס לזה חשיבות עליונה. המחלות לא פוסחות על ילדים ונוער ומתים מזה בייסורים גדולים. מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה הוא איש רציני והוא שם את כל כובד משקלו. אני מבקש לזרז את הבקרות והפקחים כדי להרתיע. בתחילת המושב הבא הוועדה תדרוש דיווח לוודא שהסיפור נסגר".

    ראש המועצה האזורית מנשה אילן שדה, המוביל את המאבק במפגע המפחמות ציין, "יש להעמיק את הטיפול במפגע. נעשו פעולות רבות וחיוביות על ידי יו"ר הועדה ח"כ אמסלם, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה ישראל דנציגר והמינהל האזרחי, אך יש להגביר את האכיפה על מעבר גזם לרשות כדי למנוע את יצור הפחם. לא הוכח כי המפחמות האקולוגיות מונעות את הזיהום הרב העולה מהמפחמות ופוגע קשות בבריאות התושבים".

    חגי פלמר, מנכ"ל המועצה האזורית מנשה, תושב מצפה אילן סיפר על החיים תחת טרור המפחמות: "8 שנים לא עשו כלום. השנה המצב יותר טוב. יש הרתמות וזמינות של כל הגורמים – המינהל האזרחי, משרד החקלאות. כשהריח מופיע, יש למי לפנות, אבל עדיין בליל שבועות לא יכולנו לשבת בבית הכנסת. עדיין יש מפחמות שפועלות ויש עשן. כולנו מסריחים מעשן. הטיפול און ליין כל הזמן חשוב. אם לא נכניס גזם לא יהיה להם יכולת לשרוף. חייבים להמשיך אכיפה בכל הכוח".
    יצחק קשת, ראש מועצת חריש: "אוויר זה הדבר הכי בסיסי. יו"ר הוועדה דודי אמסלם קידם את חיסול המפחמות ואילן מוביל את המאבק . כולם עשו עבודה יוצאת מהכלל, אבל הבעיה עדין קיימת בנקודות מסוימות. כשקורה משהו כולם מתעוררים, אבל צריך רוטינה של המינהל האזרחי, כדי שפעילות המפחמות לא תחזור.