ועדת הפנים בראשות ח"כ דודי אמסלם אישרה את תקנות היערות האוסרות העברת גדמי וגזמי עצים לשטחי הרש"פ, זאת כדי להביא להפסקת הבעירה במפחמות שגורמת לזיהום אוויר חמור בחריש, חדרה​, מועצה אזורית מנשה, פרדס חנה-כרכור, זכרון יעקב​. התקנות יכנסו לתוקף תוך 45 יום, בכפוף לאישורן על ידי ועדת החוקה. החקלאים יידרשו מעתה לרסק גזם בתחומם או להעבירו לאתרים מורשים. עם זאת נודע שברשות ​מפעילי ​המפחמות יש חומר גלם שעלול לזהם את האוויר עוד שנתיים.

    יו"ר הוועדה, ח"כ דודי אמסלם: "הוועדה הובילה בחודשים האחרונים את תיקון התקנות שיפסיקו את הטרור הסביבתי הזה, שבוצע בסיועם של ישראלים. הפסקת ייצוא העץ הישראלי לרש"פ הוא צעד חושב, אבל עכשיו צריך לדאוג גם להצעת חוק ממשלתית שתאסור על ייבוא פחמים משטחי הרש"פ לתוך המדינה. אנו במו ידינו מפרנסים את המפחמות שחונקות יישובים שלמים ומרעילות חצי מדינה. כמה ילדים חלו במהלך השנה שבה אנחנו עוסקים בנושא?"

    התקנות החדשות קובעות כי החקלאים יהיו אחראים על פסולת הגזם במקרה של גיזום או עקירת מטעים. בפני החקלאי יעמדו 3 אפשרויות – לרסק את הגזם ולפזרו בשטחו, או להובילו לאתר מוסדר, או להובילו לשימוש מועיל אחר, כגון לתעשיית אנרגיה. בכל מקרה החקלאי יצטרך להוכיח באיזו אפשרות בחר ולהציג רישיונות הובלה והסכם עם הקבלן המבצע. במקרים של הפרת התקנות יוטלו סנקציות – קנסות ועבירות מנהליות. גובה הקנס הוא 7500 ₪ לכל עץ שייעקר שלא כדין. כן מטילות התקנות אחריות גם על המוביל. גם הובלה של גדמי עצים שנכרתו שלא כדין תהיה עבירה שקנס בצידה.

    אילן שדה, ראש המועצה האזורית מנשה: "המטרה למנוע את העשן. התקנות הן חלק חשוב ואנו יודעים כמה היה קשה להעבירן. השלבים הבאים הם הפיקוח והקמת האתרים. אנו מוכנים שאתר יהיה אצלנו, הקצינו קרקעות, אבל לא מוכנים להשקיע מיליוני שקלים".

    יו"ר הוועדה ח"כ דודי אמסלם: "כרכתי את כל העסק יחד. אנחנו מחפשים את התוצאה בקצה, שתושבי חדרה וחריש יוכלו לנשום. סגרנו את עניין התקנות ובעוד שבועיים נדון על כל המכלול, גם על הפקחים, וגם על כניסת הפחמים לישראל. נתפור את כל התמונה".